SI KILA MSEMO NI MALI YA RAIA WA MBINGUNI

https://i0.wp.com/images.paraorkut.com/img/myspacequotes/Christian_68628619_faith.gif

1.I am A soldier Am Born To Hustle (Mtu Wa Dunia)

Mtu Wa Imani; Iam A Soldier, A Real Christ’s Soldier But Am Neither Hustling Nor Fighting, Am Relaxing In Christ’s Finished Work; Am More Than A Conqueror, Am Celebrating, Victory Everywhere And All The Time; Defeat And Failure Are Things Of The Past.

2. I am Struggling/ Am Hustling (Mtu Wa Dunia)

Mtu Wa Imani: I Have The Word Of God, His Will; It Is The Lamp Of My Feet And The Light Of My Way. I Have The Holy Spirit, The Spirit Of Revelation, Counsel, Wisdom, Knowledge, Understanding, Power, Mighty etc, I Have Illumination, Revelations And Insights From The Heart Of God; There Is No Way I Can Struggle, I Have Life In Abundance.

3.Do Your Best And God Will Do The Rest (Mtu Wa Dunia)

Mtu Wa Imani: I Have God With Me Always Even To The Very End; I am His Co-Worker, Son And Friend; He Is The Only Wise God, The Doer And Performer Of All Wonderful Works, He Is God Of The Best Not Of The Rest.

4.Hard-work Pays (Mtu Wa Dunia)

Mtu Wa Imani: Gathering Without God Is Scattering, Unless The LORD Builds The House, They Labor In Vain Who Build It; After All Not Hardworking That Pays But Diligence Exalts.

5.Help Yourself And God Will Then Help You (Mtu Wa Dunia)

Mtu Wa Imani: If You Can Help Yourself, Why Bother God? My Help Is From God, Who Created The Heaven And The Earth; I Have The Holy Ghost WITHIN, UPON and WITH ME, He Is My Heaven Sent Helper 24/7, Without Him Am Nothing.

Nadhani Kwa Jumapili Hii Mungu Amekupa Pa Kuanzia. Lugha Ya Watu Wa Ufalme Wa Mbinguni (Kingdom Language) Ni Tofauti Na Lugha Za Watu Wa Dunia Hii; Tupo Duniani Ila Si Wa Dunia Hii. Lazima Tufanywe Upya Nia Ya Nafsi Zetu, Hatufuatishi Namna Ya Dunia Hii!

Advertisements

Karibu kwenye Tovuti ya Kikristo... hapa utapata mafunzo Mbali mbali ya kukujenga kiimani ,kifahamu,kimazingira na hata kitabia Karibu Tena

Posted in Mafunzo
One comment on “SI KILA MSEMO NI MALI YA RAIA WA MBINGUNI
  1. Yusha says:

    Barikiwa mtumishi,kama ungeli tafsiri kwa kiswahili ili wasio sikia kingereza nao waelewa ingependeza zaidi,pia kuti vesi ili kukazia hayo maneno.nime barikiwa zaidi.

Toa mawazo,maoni

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

yaliyopita
Ungana nasi kwenye kurasa yetu  ya facebook na like page yetu-kuweza kutangaza neno la bwana na utabalikiwa sana..kwa kazi yako kuu kwani thawabu yako mbinguni ni tele

Andika E-mail kwenye box hapo chini kisha Bonyeza (jiunge Hapa)na uweze kujiunga na tovuti hii kupitia e-mail yako utakayojisajilia,tutaweza kukupa kila taarifa,habari zinazojili kwenye hii blog yetu asanteni

Join 2,205 other followers

Upcoming Events

No upcoming events

%d bloggers like this: