I BELIEVE IN THIS…

Jesus on the cross

Jesus Did Not Save Us And Place Us Into A Place Where We WRESTLE AGAINST DEVIL With Probabilities Of “WINNING OR LOOSING” An UNCERTAIN State When FIGHTING DEVIL…. But I BELIEVE That JESUS Saved Us And Placed Us Into The HIGHER ORDER OF LIFE, Unto Which We Do Not Go On Battlefield To Fight Devil On Probability But We Go Majestically TO SHOW Satan “CHRIST’S VICTORY AND TRIUMPH” Against Him Which Is OUR LEGAL RIGHT TO WIN AND RULE Over Satan And His Wicked Forces!
“…BUT IN ALL THINGS WE ARE OVERCOMERS THROUGH CHRIST…” (Rom 8:37).
“…FOR GREATER IS HE IN US THAN HE WHO IS IN THE WORLD” (1John 4:4).
“THEREFORE, OBEY GOD AND RESIST THE DEVIL AND HE WILL FLEE” (James 4:7).
Mwl D.C.K
dicoka@rocketmail.com

Advertisements

Karibu kwenye Tovuti ya Kikristo... hapa utapata mafunzo Mbali mbali ya kukujenga kiimani ,kifahamu,kimazingira na hata kitabia Karibu Tena

Posted in Mafunzo

Toa mawazo,maoni

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

yaliyopita
Ungana nasi kwenye kurasa yetu  ya facebook na like page yetu-kuweza kutangaza neno la bwana na utabalikiwa sana..kwa kazi yako kuu kwani thawabu yako mbinguni ni tele

Andika E-mail kwenye box hapo chini kisha Bonyeza (jiunge Hapa)na uweze kujiunga na tovuti hii kupitia e-mail yako utakayojisajilia,tutaweza kukupa kila taarifa,habari zinazojili kwenye hii blog yetu asanteni

Join 2,205 other followers

Upcoming Events

No upcoming events

%d bloggers like this: